Ako získať lacnejšiu poistku na vozidlo a čo ovplyvňuje jej cenu?
Ročné povinné zmluvné poistenie (PZP) za to isté auto môže stáť Bratislavčana aj o 70 eur viac ako šoféra z Kežmarku či z Veľkých Kapušian.
Paradoxne, rozdiely v poistnom medzi škodovými a neškodovými klientmi môžu byť len na úrovni pár eur. „Systém bonus a malus na Slovensku stále nefunguje úplne správne,” vysvetľuje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor. Šoférom radí, aby prehodnotili aj svoje staršie zmluvy PZP, ktoré už môžu byť pre nich nevýhodné.
Ceny PZP na Slovensku v posledných rokoch rastú. Každá poisťovňa si pritom tvorí vlastné cenníky a veľké rozdiely v poistnom vznikajú nielen medzi rôznymi modelmi motorových vozidiel, ale aj medzi lokalitami, kde majú držitelia vozidiel trvalé bydlisko.
„Pri výpočte výšky poistného zohľadňujú poisťovne viacero parametrov a k týmto parametrom priraďujú rôzne sadzby a koeficienty zliav. Každá poisťovňa má vlastný kľúč na segmentáciu klientov. Niektoré stanovujú vyššie ceny pre rizikovejšie modely vozidiel, iné pre rizikovejšie lokality alebo pre klientov s vyššou škodovosťou,” vysvetľuje riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Štefan Fajnor.
Za aké vozidlá a koľko sa platí?
Napríklad za typické rodinné auto Volkswagen Passat 1,5 TSI môže zaplatiť klient z Bratislavy ročné PZP 119 eur, ale vodič z menšieho okresného mesta Kežmarok len 103 eur a šofér z Veľkých Kapušian 90 eur. Pri drahšom BMW X5 XDRIVE 30D sa rozdiel v cene poistného vyšplhá takmer na 70 eur.
Podľa odborníka väčšina poisťovní v posledných rokoch začala podrobnejšie segmentovať klientov na škodových, rizikových, menej rizikových a neškodových. “V poisťovniach vznikajú aj väčšie rozdiely vo výške poistného pre jednotlivé skupiny klientov a taktiež môžeme pozorovať postupné zvyšovanie cien PZP. Aj preto je najlepšie poradiť sa pri výbere poistenia s odborníkom, ktorý vie klientovi nezávisle porovnať, v ktorej poisťovni môže získať výhodnejšie podmienky,” zdôrazňuje Fajnor.
Cenu PZP ovplyvňuje aj vek držiteľa vozidla a keďže mladší neskúsení šoféri sú pre poisťovne rizikovejší, majú aj drahšie poistky. Naopak, nižšie poistné kedysi platili ženy, ktoré podľa štatistík spôsobovali menej nehôd. Európsky súdny dvor však pred 8 rokmi kvôli diskriminácii nariadil, že ženy a muži majú platiť rovnako.
Zdroj: www.peniaze.sk